

15 facts om Alex Pettyfer
Fulde navn: Alexander Richard Pettyfer.
Fødselsdag: 10. april 1990, han bliver altså snart 21 år.
Højde: Han er 180 centimeter høj.
Hvad laver han: Han er skuespiller og model, og har blandt andet været model for Ralph Lauren og Burberry.
Gennembrud: Han fik sit gennembrud med rollen som Alex Rider i filmen "Stormbreaker" i 2006.
Søskende: Han har en yngre halvbro, der hedder James Ireland.
Forældre: Han er søn af skuespilleren og modellen Richard Pettyfer.
Status: Han har datet Dianna Agron, der også spiller med i "I Am Number Four", men de har slået op, så lige nu er han single.
Filmogrofi: Han har spillet med i filmen "Wild child" sammen med Emma Roberts, og så har han også spillet med i "Tom Brown's Schooldays", "Tormented" og "Beastly".
Penge: På filmen "I Am Number Four" tjente han over 1,3 millioner kroner.
Skole: Han har gået på Millfield School, som er en af de mest prestigefyldte privatskoler i England.
Hvad laver han nu: Der går rygter om, at Alex skal spille med i filmen "The Hunger Games", der kommer i biograferne i 2012.
Bonusinfo:
* Han er bange for at flyve.
* Han er ordblind.
* Han har mindst fem tatoveringer. Den ene er initialerne ER skrevet i to hjerter. Måske står det for Emma Roberts? De har i hvert fald været kærester.
Se mange flere facts om stjernerne her!
Læs mere om
MegetMere


Kardashian-familien ankommer til brylluppet

Så meget ligner North Kardashian sin mor som barn

Se billederne: Millie Bobby Brown er ikke til at kende

Se de første billeder fra Kourtney og Travis' bryllup i Italien

Adele deler billede foran nyt KÆMPE hus med sin nye kæreste

Pete Davidson hylder Kim Kardashians børn med ny tatovering
