Det sker

Oscars 2022: Her er alle vinderne

Michella Corydon 28. marts 2022
Foto: Scanpix
Natten til mandag samledes de største filmstjerner i Dolby Theatre i Hollywood, da de gyldne Oscar-statuetter blev uddelt. Vi har samlet alle vinderne her.

Denne artikel blev første gang bragt på ELLE.dk.

Bedste film: 'CODA'

De nominerede:

  • 'Belfast'
  • 'Don't Look Up'
  • 'Drive My Car'
  • 'Dune'
  • 'King Richard'
  • 'Licorice Pizza'
  • 'Nightmare Alley'
  • 'The Power of the Dog'
  • 'West Side Story'

Bedste kvindelige hovedrolle: Jessica Chastain ('The Eyes of Tammy Faye')

De nominerede:

  • Olivia Colman ('The Lost Daughter')
  • Penélope Cruz ('Parallel Mothers')
  • Nicole Kidman ('Being the Ricardos')
  • Kristen Stewart ('Spencer')

Bedste mandlige hovedrolle: Will Smith ('King Richard')

De nominerede:

  • Javier Bardem ('Being the Ricardos')
  • Benedict Cumberbatch ('The Power of the Dog')
  • Andrew Garfield ('Tick, Tick … Boom!')
  • Denzel Washington ('The Tragedy of Macbeth')

Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere øvrige cookies.

Bedste kvindelige birolle: Ariana DeBose ('West Side Story')

De nominerede:

  • Jessie Buckley ('The Lost Daughter')
  • Judy Dench ('Belfast')
  • Kirsten Dunst ('The Power of the Dog')
  • Aunjanue Ellis ('King Richard')

Bedste mandlige birolle: Troy Kotsur ('CODA')

De nominerede:

  • Ciarán Hinds ('Belfast')
  • Jesse Plemons ('The Power of the Dog)
  • J.K. Simmons ('Being the Ricardos')
  • Kodi Smit-McPhee ('The Power of the Dog')

Bedste instruktør: Jane Campion ('The Power of the Dog')

De nominerede:

  • Kenneth Branagh ('Belfast')
  • Ryûsuke Hamaguchi ('Drive My Car)
  • Paul Thomas Anderson ('Licorice Pizza)
  • Steven Spielberg ('West Side Story')

Bedste internationale spillefilm: 'Drive My Car' (Japan)

De nominerede:

  • 'Flugt' (Danmark)
  • 'The Hand of God' (Italien)
  • 'Lunana: A Yak in the Classroom' (Bhutan)
  • 'The Worst Person in the World' (Norge)

Bedste dokumentarfilm: 'Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)'

De nominerede:

  • 'Ascension'
  • 'Attica'
  • 'Flugt'
  • 'Writing With Fire'

Bedste fotografering: 'Dune' (Greig Fraser)

De nominerede:

  • 'Nightmare Alley' (Dan Laustsen)
  • 'The Power of the Dog' (Ari Wegner)
  • 'The Tragedy of Macbeth' (Bruno Delbonnel)
  • 'West Side Story' (Janusz Kamiński)

Bedste lyd: 'Dune'

De nominerede:

  • 'Belfast'
  • 'No Time to Die'
  • 'The Power of the Dog'
  • 'West Side Story'

Bedste kortfilm: 'The Long Goodbye'

De nominerede:

  • 'Ala Kachuu - Take and Run'
  • 'The Dress'
  • 'On My Mind'
  • 'Please Hold'

Bedste animerede spillefilm: 'Encanto'

De nominerede:

  • 'Flugt'
  • 'Luca'
  • 'The Mitchells vs. the Machines'
  • 'Raya and the Last Dragon'

Bedste originale manuskript: 'Belfast' (Kenneth Branagh)

De nominerede:

  • 'Don't Look Up' (Adam McKay, David Sirota)
  • 'King Richard' (Zach Baylin)
  • 'Licorice Pizza' (Paul Thomas Anderson)
  • 'The Worst Person in the World' (Eskil Vogt, Joachim Trier)

Bedste filmmatisering: 'CODA' (Siân Heder)

De nominerede:

  • 'Drive My Car' (Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe)
  • 'Dune' (Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth)
  • 'The Lost Daughter' (Maggie Gyllenhaal)
  • 'The Power of the Dog' (Jane Campion)

Bedste korte animationsfilm: 'The Windshield Wiper'

De nominerede:

  • 'Affairs of the Art'
  • 'Bestia'
  • 'Boxballet'
  • 'Robin Robin'

Bedste kostumer: 'Cruella'

De nominerede:

  • 'Cyrano'
  • 'Dune'
  • 'Nightmare Alley'
  • 'West Side Story'

Bedste korte dokumentarfilm: 'The Queen of Basketball'

De nominerede:

  • 'Audible'
  • 'Lead Me Home'
  • 'Three Songs for Benazir'
  • 'When We Were Bullies'

Bedste klipning: 'Dune'

De nominerede:

  • 'Don't Look Up'
  • 'King Richard'
  • 'The Power of the Dog'
  • 'Tick, Tick … Boom!'

Bedste makeup og hår: 'The Eyes of Tammy Faye'

De nominerede:

  • 'Coming 2 America'
  • 'Cruella'
  • 'Dune'
  • 'House of Gucci'

Bedste sang: 'No Time to Die' ('No Time to Die') - Billie Eilish, Finneas O’Connell

De nominerede:

  • 'Be Alive' ('King Richard') - Beyoncé Knowles-Carter, Dixson
  • 'Dos Oruguitas' ('Encanto') - Lin-Manuel Miranda
  • 'Down to Joy' ('Belfast') - Van Morrison
  • 'Somehow You Do' ('Four Good Days') - Diane Warren

Bedste produktionsdesign: 'Dune'

De nominerede:

  • 'Nightmare Alley'
  • 'The Power of the Dog'
  • 'The Tragedy of Macbeth'
  • 'West Side Story'

Bedste visuelle effekter: 'Dune'

De nominerede:

  • 'Free Guy'
  • 'No Time to Die'
  • 'Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings'
  • 'Spider-Man: No Way Home'

Bedste filmmusik: 'Dune' (Hans Zimmer)

De nominerede:

  • 'Don't Look Up' (Nicholas Britell)
  • 'Encanto' (Germaine Franco)
  • 'Parallel Mothers' (Alberto Iglesias)
  • 'The Power of the Dog' (Jonny Greenwood)

Læs mere om

MegetMere