Film & serier

Fanteori om ”Aladdin” er sand!

Af Marie Søndergaard 20. oktober 2015
Bemærk at denne artikel er mere end et år gammel.
Okay, havde I regnet det her ud, da I så Disney-filmen ”Aladdin”?

Vi elsker fanteorier, og vi elsker især, når det viser sig, at fansene har ret! Det er sket med Disney-filmen ”Aladdin”, hvor mange længe har troet, at sælgeren i starten af filmen faktisk er ånden Genie – og nu viser det sig, at det er helt rigtigt.

Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere øvrige cookies.

Læs også: Se Disney-stjernerne før og nu

- Jeg har set et sted, at man har spekuleret i, om sælgeren i starten af ”Aladdin” er Genie. Det er rigtigt! Det har hele tiden været meningen. Faktisk skulle det have været afsløret i slutningen af filmen, fortæller instruktøren Ron Clements.

I den engelske udgave af filmen er det Robin Williams, der lægger stemme til Genie, og han var også sælgerens stemme. Desværre blev den store afsløring ikke til noget.

Læs også: Elsa og Anna fra "Frost" har en lillebror!

- Vi ændrede lidt og redigerede, så vi endte med at gå glip af afsløringen til sidst. Men det er altså en vandrehistorie, der viser sig at være rigtig, siger Ron Clements om fanteorien.

Se et klip med sælgeren herunder! Synes I, han minder om Genie?

Læs facts om Disney herunder!

DetvidsteduikkeomDisney

Mickey Mouses navn var i de første afsnit ”Mortimer Mouse”.
Snehvide skal forestille at være 14 år, Belle, fra ”Skønheden og Udyret”, 17 år, og Jasmine fra ”Aladdin” er 15 år.
Sulley fra ”Monsters Inc” har 2,3 millioner hår på sin krop, og de er alle tegnet og animeret fra bunden! Det betød, at det tog 12 timer at animere hvert eneste sekund med ham i filmen.
Navnet ”Simba” i ”Løvernes Konge” kommer fra sproget swahili og betyder ”løve”.
Pocahontas er den eneste Disneyprinsesse med en tatovering.
Siden 1971 har gæster i Disneyland glemt 1,6 millioner par briller, og hvert år bliver der fundet 18.000 hatte, 3500 kameraer og 6000 telefoner.
Der er solgt over 78 millioner Mickey Mouse-øre i Disneyland. Wow!
Eve fra Wall-E er designet af den samme mand, som har designet iPods og iPhones.
Hver gang Aladdin lyver, falder fjeren på hans turban ned i panden på ham. Se selv efter!
Aladdins ansigt er tegnet efter Tom Cruises. Sejt!
Beyoncé ville gerne lægge stemme til Prinsesse Tiana i ”Prinsessen og Frøen”, men kun hvis hun blev tilbudt rollen direkte og ikke skulle gå til audition. Det ville producerne ikke være med til, så den gik til en anden.
Alicia Keys gik til audition tre gange for at få rollen som Prinsesse Tiana, men den gik til Anika Noni Rose.
Du hører ikke rigtige løver i ”Løvernes Konge”, for brølene er optaget fra tigere.
Disneyland i Orlando er på størrelse med den amerikanske by San Francisco. Vildt!
Ariels udseende i ”Den Lille Havfrue” er baseret på Alyssa Milano.
Disney måtte tilbagekalde 3,4 millioner eksemplarer af ”Bernard og Bianca”, fordi det blev opdaget, at man to gange i filmen kunne se et billede af en nøgen kvinde i en rude.
I næsten alle Disney-film er der inddraget nogle figurer fra andre film. For eksempel i ”Den Lille Havfrue”, hvor Anders And, Mickey Mouse og Fedtmule pludselig står i hjørnet.

Læs mere om