

Vi Unge møder teenagepiger i Mozambique
Nogle gange er det godt at komme lidt væk fra hverdagen og møde mennesker, der lever på en helt anden måde og kæmper med nogle helt andre problemer, end dem vi er vant til her i Danmark.
Derfor pakker jeg nu kufferten og springer på et fly til Mozambique. Når jeg lander i hovedstaden, Maputo, i morgen, skal jeg møde den verden, som teenagepiger i Mozambique lever i.
Jeg er både spændt og nervøs. Mozambique er nemlig et af verdens allerfattigste lande, og det betyder, at det er hårdt at være ung pige. Over halvdelen af piger i Mozambique bliver gift, før de fylder 18 år. Det er tit mod deres vilje, og det betyder, at de ikke får lov til at gå i skole eller bestemme deres egen fremtid.
Jeg håber, I har lyst til at følge mig på min rejse i Mozambique og vise de mozambikanske teenagepiger, at vi i faktisk interesserer os for dem.
Følg rejsen på Vi Unges Instagram: @viunge
#viungeiafrika
Lær Christine at kende lige her!

Læs mere om
MegetMere


Brevkassen: "Jeg kan ikke mærke noget, når jeg stikker fingeren op"

I 2023 skal dine favorit-leggings se helt anderledes ud, end du er vant til

Andrea og Sylvester om intime sexscener med hinanden, at være skuespillere og barndomsvenner

Se det søde billede: Her er Emil Jakobsens kæreste

Her er skoen, der kommer til at erstatte dine Ugg-støvler i 2023

Brevkassen: "Må jeg springe min menstruation over?"
